O nás

Za balfolkem v Čechách stojí spolek Rond a spousta šikovných lidí. Organizují, produkují, učí, ale hlavně hrají a tancují. Balfolk dělají tanečníci a hudebníci pro tanečníky a hudebníky.
KONTAKTY produkce: produkce@rond.cz | kurzy, semináře, festival: mikulas@rond.cz | facebook: balfolk.prague.


Rond: balfolk, bretaň & staré tance

Do grantových žádostí píšeme, že “Rond uchovává a rozvíjí evropské kulturní dědictví s důrazem na tanec a hudbu. Usiluje o navrácení tance do každodenního života.” Co si pod tím máte představit?

Rond se přes deset let stará o to, aby lidé víc tancovali. Aby se tanec vrátil mezi normální věci, které patří k životu. Jak tomu bylo od nepaměti. (Zajímá vás, proč se dnes tancuje tak málo? Možná znáte slavnou přednášku Kena Robinsona. Podle nás je přesně o tom.)

Rond se proto vrací ke kořenům: šíříme po Čechách balfolk, živý evropský folklór, který si bere to nejlepší z lidové tradice a zpracovává ji přitažlivou, moderní formou. Myslíme si, že je to nejlepší cesta, jak roztancovat svět – ve Francii a zbytku Evropy už balfolku propadly statisíce lidí. Zároveň se věnujeme studiu pramenů a starých tanců, které k evropské taneční tradici neodmyslitelně patří.

Rond pořádá mezinárodní festivaly, tancovačky, taneční školu, koncerty a další akce. Spolupracuje při tom s muzikanty, kapelami a tanečníky z celého světa a řadou zahraničních spolků: Damada ve Francii, Balfolk Poznań v Polsku, Tanzhaus*Folk e.V. Leipzig, Erlanger Tanzhaus a drážďanský Gugelhupf v Německu.

Činnost Rondu podporují Hlavní město Praha a Státní fond kultury ČR. Děkujeme!
Logo hl. m. Prahy Logo Státního fondu kultury ČR

Kdo to má všechno na starost

(plánovači, organizátoři & spol.)

Mikuláš Bryan: dramaturgie, ředitel festivalu

Mikuláš vystudoval divadelní vědu, ale trochu švindloval: diplomovou práci psal na taneční téma. V tanečním bádání pokračoval i v doktorském studiu, ze kterého nakonec utekl, aby měl víc času na tancování.

Rok žil v Bretani, kde byl členem folklórního souboru Astour. I když má bohaté zkušenosti s blues, tangem, lindy hopem, salsou a dalšími tanci, bretonské tance a balfolk mu učarovali nadobro. Kromě balfolku učí i blues a historické tance, na velkých zahraničních festivalech i komornějších seminářích.

Když zrovna netancuje, hraje v balfolkové kapele ba.fnu, se kterou obráží domácí tancovačky i festivaly ve Francii, Německu, Polsku a dalších evropských zemích.

V Rondu má na starosti koncepci pravidelných lekcí, dramaturgii, kontakty zahraničím a festival Prague Balfolk Weekend.

Eva Dryjová: produkce

Eva vystudovala kulturologii, v rámci studia byla půl roku na oboru Sociologie na Université Rennes 2 v Bretani. Živí ji převážně produkce divadelních inscenací a výstav, spolupracuje ale i s Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA, které do Čech pravidelně vozí špičkové zahraniční tanečníky a lektory moderního tance. Umí sehnat i nemožné, včetně XLR kabelu ve tři hodiny ráno uprostřed stoleté bouřky.

V Rondu pečuje o grantové žádosti a další produkční radosti.

Kateřina Beňová: výuka tance a organizace

K balfolku se dostala “náhodou” ale drží se jej zuby nehty. I když vystudovala obor v jádru netaneční, její zaměření na rytmy přírody jí pomáhá taktně šlapat do taktu. Pravidelně objíždí zahraniční festivaly, odkud se vrací nejen plná informací, ale i nakažlivého nadšení. Doma poté s radostným a nesmlouvavým “balfolk, a to chceš” šíří tuhle kratochvíli na všechny strany.

V Rondu má na starosti pravidelné středeční tancovačky #si_zatancovat, organizační výpomoc a zásobování dobrou náladou.

kacka_benova_sq

Kdo učí na tancovačkách

(a jindy pomáhá, s čím je potřeba)

kacka_benova_sq

Katka

Tomáš

Katka

Monika

Eivile