Balfolk lessons

Everyone can learn to dance. And what is more: everyone can enjoy it.

UNFORTUNATELY, WE CAN'T LAUNCH REGULAR LESSONS NOW.

As soon as it is possible and safe again, we will get started. You can leave us your email and we will drop you a line when that happens.

Tuesdays 18.4520.15

Ninety minutes dedicated to balfolk dance repertoire and also some basics of dance technique to make things really work. These regular classes are for everyone whose heart beats (or is just about to start to beat) for balfolk.

Every Tuesday in the basement of Kavárna Liberál, Heřmanova 6, Praha 7

Bellow you can find more details about the course.

If you have already gone through the course and your basics are rock-solid, have a look at this.

Tuesdays from 20.30

Small(ish) balls after Tuesday lessons – a great opportunity to practice what you just learnt. However, everybody is welcome – no matter if it is your first time or you are a balfolk veteran, we will be happy to dance with you. Mostly with life music of course.

Attendees of the lessons can join for free, otherwise we kindly ask you for a voluntary contribution.

Tuesdays from 20.30 till 22.00 in the basement of Kavárna Liberál, Heřmanova 6, Praha 7.

Once a month, Wednesday 19.00–22.00

A bit of a ball, a bit of a lesson. We will teach you most dances on the spot and you can enjoy them with life music straightaway. The best way to start your balfolk journey!

Free entry – the bands will be grateful for your contribution though.

The dates and venues will occur in the calendar. But the best option is to follow us on Facebook – then you surely won't miss anything.

TUESDAY CLASSES – DETAILS

WHAT TO EXPECT?

You will acquire a wide range of dances which you will then be able to dance not just at our balls, but all over Europe. We will do some basics of dance technique, too – just enough to make our dancing enjoyable and safe.

No need to register in a couple – we change partners during the class anyway. But do bring your friends with you – the more dancers, the more fun.

If you have already gone through the course and know the usual dances quite well, we might have something just for you. We are preparing more technically focused lessons that will take place once a month. We are still working on the details, but if you are interested, have a look at what we've got so far.

HOW MUCH DOES IT COST?

The full season is for 4 600 CZK. That means 110 CZK per hour.

If you only subscribe for one semester, the price is 2 700 CZK.

In case of a lockdown, we will send you back the proportional sum. If we don't teach, you don't pay.

If you are the 'no commitement' type, one evening (lesson + ball) will cost you 250 CZK.

You can of course come and try it out for free the first time.

DRESS CODE?

Not at all. Wear anything you feel comfortable in while moving. We recommend avoiding high-heels, but if you insist, so be it. We will be moving quite a bit, so an extra T-shirt might come in handy, as well as a deodorant, especially if you are staying for the evening ball, too (which you definitely should).

Follow us on Facebook!

1 day ago

Balfolk.cz

Kurzisté, zbystřete!

Měli jste předplacenou minulou, covidem ukousnutou sezónu? Víme o vás – máte u nás slevu na příští běh kurzů, i kdybychom na něj měli čekat třeba dva roky. Totéž platí pro příští celodenní sobotní seminář s tancovačkou. Tak se těšte.

PS: Pokud vás virus zahnal do finančních nesnází a namísto slevy byste potřebovali peníze vrátit, určitě se ozvěte – něco vymyslíme.
... Více...Zkrátit

Prohlédnout na Facebooku

2 days ago

Balfolk.cz

Úvodní fotka uživatele Balfolk.cz ... Více...Zkrátit

Prohlédnout na Facebooku

1 week ago

Balfolk.cz

Milé tanečnice, milí tanečníci,

je nám to líto, ale taneční sezónu opět válcuje sezóna virová. Úterní kurzy balfolku proto v říjnu nespustíme a počkáme, až se budeme zase moct chytit za ruce s klidným srdcem. Zatím se opatrujte a nezapomeňte, že jádrem balfolku je hudba – a tu mezi sebou naštěstí můžeme šířit dle libosti.

Buďte zdrávi!
... Více...Zkrátit

Prohlédnout na Facebooku

2 weeks ago

Balfolk.cz

Balfolk.cz ... Více...Zkrátit

Prohlédnout na Facebooku

3 weeks ago

Balfolk.cz

Zrána je chladno, všimli jste si? To znamená jediné: nová sezóna kurzů balfolku je za rohem. Přihlaste se a přijďte. Nebo naopak – je to na vás.
balfolk.cz/kurzy-balfolku-2/
//
Those cool mornings... It feels like a new season of balfolk lessons will soon begin. Register and come. Or the other way around – up to you.
balfolk.cz/kurzy-balfolku-en/
... Více...Zkrátit

Prohlédnout na Facebooku

3 weeks ago

Balfolk.cz

Úvodní fotka uživatele Balfolk.cz ... Více...Zkrátit

Prohlédnout na Facebooku

5 months ago

Balfolk.cz

Co posloucháme v karanténě dneska? Rovných 77 skladeb, které věnovali francouzští (post)lidoví muzikanti do téhle štědré kompilace. Spoustu jich možná znáte, jinou spoustu určitě ne.

K poslechu zadarmo – stáhnout si celý ten balíček můžete za dobrovolný příspěvek, kterým podpoříte podfinancované francouzské nemocnice. Což samozřejmě není tak záslužné, jako sbírat víčka na české děti, ale stejně to trochu dobra udělá. Tak hop!

COVID MEGAMIX Vol.19, by COVID MEGAMIX
77 track album
... Více...Zkrátit

Prohlédnout na Facebooku

5 months ago

Balfolk.cz

Co posloucháme v karanténě a v depresi? Prastaré a legendární album Celtic Procession, které má sice v názvu Kelty, ale ve skutečnosti je to v podstatě experimentální jazzový minimalismus na tradiční nástroje. Na začátku devadesátých let, přátelé.

A děláme to hlavně proto, že dneska Jacques Pellen odešel v dlouhém Covid Procession navždycky. Budiž mu cesta lehká. Zářil na nebi Bretonské muziky dlouho, zahrál si v podstatě s každým, kdo něco znamenal – propouštíme ho s těžkým srdcem, ale v míru a pokoji. Kvůli karanténě stejně v podstatě nikde jinde než v pokoji nikdo být nemůžeme.
... Více...Zkrátit

Prohlédnout na Facebooku